FEN KOLEJİ

Evora Fen Anaokulu

Anaokulumuza Hoş Geldiniz

Dilara ÖzçelikDeğerli Velimiz,

Okul Öncesi Eğitim; çocuklarımızın okul kavramının ne olduğunu keşfettiği, aileden bağımsız zaman geçirebilmeyi öğrendiği ve tam zamanlı okulda kalabilmenin temellerini attığı zaman dilimini kapsar. Bu sebeple, İlkokul dönemi için adaptasyon sürecinin sağlıklı gerçekleşebilmesi ve bunun sürekliliğini korumak, bunun yanında sağlıklı bir oryantasyon süreci gerçekleştirmek adına, çocuklarımızın okul öncesi dönemini, ilkokula devam edecekleri bir okulda geçirmeleri pedagojik açıdan kritik bir önem taşımaktadır. Bu amaç doğrultusunda, okulumuz bünyesinde, okul öncesi ve 1. Sınıf arasında sağlıklı bir eğitim geçişi sağlayabilmek için birçok program ve proje yürütülmektedir.

Fen Eğitim Kurumları eğitim felsefesi olarak; çocukların kendi özünü gerçekleştirmeleri üzerine kurulu bir eğitim modelini benimser. Bu süreçte çocuklarımızı; oyunlarla eğlenen, eğlenirken öğrenen, öğrenirken sorgulayan-araştıran ve sonucunda keşfetmekten keyif duyan bireyler olarak yetiştirmeyi amaçlamaktayız.

Okulumuz; bu hedefleri, milli eğitim müfredatını farklı Avrupa Eğitim Programları Uygulamaları ile harmanlayarak ve uluslararası projelerle destekleyerek izlemektedir. Uluslararası eğitim hedeflerimiz arasında, çocuklarımızın 36-72 ay arasındaki dil gelişim evrelerini yabancı dil alanında en iyi şekilde değerlendirmek yer almaktadır. Bu amaç doğrultusunda, kavramlar ve konuşma yetisi olarak iki ayrı kola ayırdığımız yoğunlaştırılmış İngilizce eğitiminin yanında, ikinci yabancı dil dersleriyle de bu kritik dil gelişim sürecini zenginleştirmekteyiz. Ayrıca, çocuklarımızın yabancı dili aile ortamında da yaşayarak öğrenmelerini sağlamak adına interaktif öğrenme modelini izleyerek, velilerimizin de yabancı dil eğitimi sürecinde rol almalarını sağlamaktayız. Okulumuz, uluslararası bir dil-eğitim projesi olan ‘Sırt Çantası Projesi’nin Türkiye’deki temsilcisi olup bu proje ışığında haftada bir kez velileri ile bir araya gelerek yabancı dil eğitimi dersleri sunmaktadır.

Bunun yanı sıra; okulumuz bünyesinde değerler eğitimine de büyük önem vererek; Yılbaşı, 23 Nisan, Karne Günleri gibi çocuklar için büyük önem taşıyan günlerde farklı sosyal sorumluluk projeleri ve yardım kampanyaları düzenleyerek, seçilen kardeş okullara öğrencilerimiz ve velilerimiz ile organize ettiğimiz kitap, oyuncak vb. yardımlarımızı sunmaktayız. Bu uygulamalar sayesinde öğrenicilerimizin empati duygusunu uyandırarak sevginin paylaşıldıkça büyüdüğünü aşılamayı arzuluyoruz. Tüm bu hedefler doğrultusunda Fen Eğitim Kurumları olarak, rekabet yerine işbirliği düşüncesiyle yolumuza devam ediyoruz.

Alan deneyimine sahip yetkin öğretmenlerimiz, kurumumuz tarafından desteklenen yurt içi ve yurt dışı merkezli uzun soluklu eğitimlerle kendilerini ve programı geliştiririrler. Öğretmenlerimiz hem günlük takım çalışmaları hem de yatay ve dikey akademik disiplinlerarası çalışmaları yolu ile, hem eğitim programının uygulanışında hem de herbir çocuğa yaklaşımda tutarlı bir tutuma ulaşılmasını sağlarlar. Aralarında hissettikleri destek ve güveni çocuklarla olan etkileşimlerine yansıtırarak, onların eğitim yolculuklarının ilk basamağına olumlu duygularla adım atmalarını sağlarlar.

Hiçbir başarı tesadüf değildir ve doğru kararlar sadece doğru yerde alınır.

Fen Eğitim Kurumları olarak kararlarınız arasında yer almaktan mutluluk duyarız.

Dilara Özçelik
Evora Fen Anaokulu Müdürü