FEN KOLEJİ

DUYURULAR

Fen Koleji'nde Karne Heyecanı (Anadolu Lisesi)

Fen Koleji Anadolu Lisesi 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı I. Dönem kapanış töreni konferans salonunda gerçekleştirildi. Tören , Fen Koleji Kampüs Müdürü Kamil OKUROĞLU’nun yaptığı konuşma ile başladı.


Öğrencilerin ilk yarıyılda yoğun bir tempoyla özverili bir şekilde çalıştıklarını ifade eden Kamil OKUROĞLU ; öğrencilerden tatil süresince dinlenmelerini , kitap okumalarını , sanat ve kültürel faaliyetlerde bulunmalarını istedi.


Konuşmanın ardından akademik faaliyetler ve sosyal – kültürel etkinliklerde okulumuzu temsil eden ve başarılarıyla bizleri gururlandıran öğrencilerimize katılım ve başarı belgeleri verildi.


Programın sonunda yapılan müzik gösterisi ile öğrencilerimizi tatile eğlenerek giriş yaptı. Programın bitiminin ardından sınıflara geçerek sınıf öğretmenlerinden karne alan öğrencilerimiz için yarıyıl tatili başlamış oldu. Öğrencilerimize ve öğretmenlerimize sağlıklı , huzurlu ve mutlu bir tatil diliyoruz.


Fen Koleji'nde Karne Heyecanı (1. Sınıflar)

Eğitim öğretim hayatlarının başlangıcında olan miniklerimiz ilk karnelerini büyük bir sevinç içinde aldılar. Öğrencilerimize iyi tatiller diliyoruz.


Fen Koleji'nde Karne Heyecanı (İlkokul)

Özel Fen İlkokulu öğrencileri tüm dönem boyunca çok çalıştı, çok emek sarfetti ve yolun yarısına geldi. Öğrencilerimizin sadece akademik başarılarına değil sosyal gelişimine de önem verdik ve dönemi keyifle sonlandırdık. 1. Dönem sonu karnelerini büyük bir sevinç içinde alan öğrencilerimize iyi tatiller diliyoruz.


Fen Koleji'nde Karne Heyecanı (Ortaokul)

Fen Koleji Ortaokulu 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı I. Dönem kapanış töreni konferans salonunda gerçekleştirildi.


Tören , Fen Koleji Kampüs Müdürü Kamil OKUROĞLU’nun yaptığı konuşma ile başladı. Öğrencilerin ilk yarıyılda yoğun bir tempoyla özverili bir şekilde çalıştıklarını ifade eden Kamil OKUROĞLU ; öğrencilerden tatil süresince dinlenmelerini , kitap okumalarını , sanat ve kültürel faaliyetlerde bulunmalarını istedi.


Konuşmanın ardından akademik faaliyetler ve sosyal – kültürel etkinliklerde okulumuzu temsil eden ve başarılarıyla bizleri gururlandıran öğrencilerimize katılım ve başarı belgeleri verildi.


Programın sonunda yapılan müzik gösterisi ile öğrencilerimizi tatile eğlenerek giriş yaptı. Programın bitiminin ardından sınıflara geçerek sınıf öğretmenlerinden karne alan öğrencilerimiz için yarıyıl tatili başlamış oldu. Öğrencilerimize ve öğretmenlerimize sağlıklı , huzurlu ve mutlu bir tatil diliyoruz.


Fen Koleji Dönem Sonu Resim Sergisi

Fen Koleji Dönem Sonu Resim Sergisi Genel Müdürümüz Sayın Z.Gülay Örsçekiç ve Genel Müdür Yardımcımız Sayın Kamil Okuroğlu tarafından okul yöneticilerimiz, öğretmen ve öğrencilerimizin katılımıyla açıldı.


Özel Fen İlkokulu ve Ortaokulu öğrencilerinin ‘’Görsel Sanatlar’’ dersinde hazırlamış oldukları birbirinden güzel resim çalışmaları sergide yerini aldı.


Fen Koleji Resim Sergisi ,15 Ocak-04 Şubat tarihleri arasında okulumuzun fuaye alanında sergilenmeye devam edecektir.


Çalışmalarından dolayı tüm öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz.


Bir Kelime Bir İşlem

Ortaokul Türkçe ve matematik zümresinin hazırladığı , ekranların çok bilinen “Bir Kelime Bir İşlem” yarışmasını okul sahnesine taşıdık . 7 ve 8. sınıf kademelerinin dört işlem yeteneğini ve kelime bilgilerini ortaya koyuşu ve kıyasıya rekabetleri görülmeye değerdi.

Fen Koleji Okula Kabul ve Bursluluk Sınavı Rekor Katılımla Gerçekleşti

Fen Eğitim Kurumları’nın 35 yıllık birikimini aktardığı Fen Okulları Tuzla kampüsünde her yıl düzenlenen bursluluk sınavına bu yıl rekor bir talep gerçekleşti.1460 öğrenci Fen Koleji’nde okuyabilmek için sınava girdi. Akademik başarısıyla öne çıkan Fen Koleji okula kabul ve bursluluk sınavında akademik başarıya göre burs imkânı sunuyor.


Kampüs Müdürü Sayın Kamil Okuroğlu, Güçlü bir teknolojik altyapının yanı sıra alanında deneyimli ve yetenekli bir eğitim kadrosuyla çalışıyoruz. Öğrencilerimizi akademik açıdan geleceğe hazırlarken, değerler eğitimi ile iyi birer birey olarak hayata atılmalarını istiyoruz” diye konuştu.


Sayın Kamil Okuroğlu sınava katılan ailelerin ve öğrencilerin kurumlarına gösterdikleri ilgiye teşekkür ederek, “Yüksek düzeydeki katılım aynı zamanda bize olan güvenin göstergesidir” dedi.

Yeni Yıl Konseri

Fen Koleji Müzik Zümresinin düzenlediği yeni yıl konserinde öğrencilerimizden oluşan orkestramız tüm okula keyifli dakikalar yaşattı.

Yeni Yıl Partisi (3. ve 4. Sınıflar)

Yabancı Diller Zümresinin düzenlemiş olduğu ' Happy New Year Costume Party' çeşitli oyunlar, danslar, İngilizce ve Almanca koro ile çoşkuyla kutlandı. Yarışmaların kazananlarına hediyeler verildi. Tüm Fen Koleji ailesinin mutlu bir yıl geçirmesi dileğiyle..

Yeni Yıl Partisi (1. ve 2. Sınıflar)

Yabancı Diller Zümresinin düzenlemiş olduğu ' Happy New Year Costume Party' çeşitli oyunlar, danslar, İngilizce ve Almanca koro ile çoşkuyla kutlandı. Yarışmaların kazananlarına hediyeler verildi. Tüm Fen Koleji ailesinin mutlu bir yıl geçirmesi dileğiyle..

4. Sınıflar Kahvaltı Etkinliği

Öğrencilerimizin akademik yolculuğunun önemli adımlarından biri olan “I’m on the way to secondary school / Ortaokul Yolundayım” kapsamında düzenlediğimiz yeni yıl kahvaltısında 4. Sınıf öğrenci ve velilerimiz ile buluştuk. Kahvaltı ile güne başlayıp çeşitli etkinlik ve oyunlarla keyifli bir gün yaşadık.

Okul Öncesi Yeni Yıl Partisi

Özel Fen Koleji Kampüs spor salonunda Evora ve Marina şubesinin 4-5 yaş gruplarının da katılımıyla gerçekleştirdiğimiz Anaokulları Yeni Yıl partisinde şarkılar eşliğinde dilediğimizce dans edip, çeşitli oyunlar oynayarak yeni yıl sevincini yaşadık. 2019 tüm miniklerimize sağlık, mutluluk, huzur getirsin..!

Kedi Evlerimiz Tuzla Kent Meydanında

Özel Fen Koleji İlkokul 3. Sınıf öğrencileri sokak hayvanlarının soğuk günlerde barınabilecekleri “Kedi Evleri” tasarladılar. Hayvanlarla birlikte yaşama alışkanlığını ve hayvan sevgisini kazandırmak amacıyla yapılan projedeki evleri “Tuzla Kent Meydanı” na yerleştirdiler.

Cambridge Üniversitesi Sınavları

Cambridge Üniversitesi’nin yapmış olduğu sınavlar dünyada geçerliliği olan sınavlardır. Bu sertifikalardan birini alan öğrenci, dünyanın herhangi bir eğitim kurumunda veya mesleki alanlarda İngilizce seviyesini belgeleyebilmektedir. Cambridge sınav merkezi olan okulumuzda 25 Aralık 2018 tarihinde British Side merkezinden gelen Sayın Damla Şatana Cambridge sınavının önemi ve sınav yapılarıyla ilgili olarak bir eğitim semineri gerçekleştirmiştir.

"Söz Şiire, Şiir Gönüllere Misafir Bugün"

Tuzla Belediyesi Kent Konseyi Okul Aile Birliği Çalışma Grubu “Söz Şiire, Şiir Gönüllere Misafir Bugün” temasıyla “Ben Anadoluyum/ Ben Vatanım” adlı şiir dinletisi düzenledi. Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen şiir dinletisine Tuzla Kaymakamı Ali Akça, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve eşi Dr. Fatma Yazıcı, Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alireisoğlu, Tuzla Emniyet Müdürü Müslüm Kahraman, Tuzla Muharip Gaziler Derneği Başkanı Osman Yıldız ve gaziler, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı. Okulumuzu temsilen Kurucumuz Gülay Örsçekiç , Kampus Müdürümüz Kamil Okuroğlu ve öğretmenimiz Can Karadeniz “Bayrak “şiiri ile katıldı. Tuzla Belediyesi Nikah ve Kültür Merkezi fuaye alanında Fen Koleji öğrencilerin hazırladığı Türkiye haritası ve Atatürk resimleri sergilendi.

I'm on the way to Primary School/İlkokul Yolundayım

I'm on the way to Primary School / İlkokul yolundayım etkinliği, Okul Öncesi velilerimizin katılımıyla birlikte Kampüs binamızda kahvaltı yaparak başladı. Ardından kampüsümüzde düzenlenen pentatlon, eğlenceli deney, satranç, görsel sanatlar, robotik, ingilizce atölyelerine katılarak hafta sonu aile - çocuk etkinliği tamamlandı.

World Scholar's Cup

Dünyada kırktan fazla ülkede gerçekleşen geleceğin liderlerine global bir ortam yaratmak ve öğrencilerin farkında olmadıkları yeni becerilerini ve güçlü yanlarını keşfetmelerini sağlarken aynı zamanda farklı kültürleri tanıma fırsatı da sunan Atina’da düzenlenecek ‘World Scholar’s Cup’ yarışmasında Tuzla Fen Koleji olarak bizler de yerimizi alacağız. Öğrencilerimizin yarışma hakkındaki sorularını cevaplamak üzere Sayın Dylan Kroft u okulumuzda ağırladık.

Fen Koleji Robotik Takımı Türkiye Şampiyonu!

Fen Koleji Robotik Takımı Türkiye Şampiyonu olarak bizleri yine gururlandırdı. VEX Robotics Türkiye 2018-2019 sezonunun VIQC İstanbul turnuvası Vodafone Park Lenovo Game On’da yapıldı.

Türkiye’nin farklı şehirlerinden katılım sağlayan takımların mücadelesiyle gerçekleştirilen Off-Season yarışmasında İlkokul kademesi 1.’liği , Ortaokul kademesi öğrencileri ise 4.’lüğü alarak bizleri gururlandırdı. Öğrencilerimiz ve danışman öğretmenlerimizin birbirlerinin tecrübelerinden faydalandıkları aynı zamanda eğlenceli vakit geçirdikleri etkinlikte, yarışma sistemi ile mühendislik, robotik ve kodlama alanlarında becerilerini geliştirdiler.

İlkokul, ortaokul takımlarının bir arada olduğu turnuvada IQ takımı öğrencileri, geleceğin mucitleri robotik konusunda neler yapabileceklerini tecrübe edindiler. Takım ruhunun tutkulu bir şekilde yaşandığı turnuvada takımlar gün boyu robotları üzerinde iyileştirmeler yaparak turnuvaya devam ettiler. Bizlere bu gururu yaşatan Danışman öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi tebrik ederiz.

Ayyıldız Takımı (Ortaokul); Poyraz Güzel, Cihangir Önal, Ayberk Köstek, Barış İşkici, Bilhan Oben Gönüç, Maya İnanç, Ahmet Yetgin Taşdemir, Mustafa Kırtıllı, Burak Yavuz

Fen’liler Takımı (İlkokul); Ömür Utku Filiz, Ozan Köhen, Arda Şaroğlu, Ali Tuna Bilgin, Ali Tuna Bilgin, Fuat Ege Bilgin, Mustafa Yıldız

Okur-Yazar Buluşmaları / Cihan Demirci

Okulumuz 3. sınıf öğrencilerinin okumuş olduğu "HINZIR CAN ÇEVRE DOSTU" kitabının yazarı "Cihan DEMİRCİ" öğrencilerimiz ile buluştu. Öğrencilerimiz ile yazarlık hayatı ve çevre bilinci hakkında sohbet ederek sorulan soruları yanıtladı. Sayın Cihan DEMİRCİ'ye hoş sohbeti için Fen Koleji ailesi olarak çok teşekkür ederiz.

Fen Koleji 5. Geleneksel Satranç Turnuvası

Türkiye Satranç Federasyonu İstanbul İl Temsilciliği işbirliğiyle Fen Koleji ev sahipliğinde düzenlenen 5.Geleneksel Satranç Turnuvası 15-16 Aralık’ta gerçekleştirildi. Heyecanlı müsabakalara sahne olan turnuvaya, 250 lisanslı satranç oyuncusu katıldı. Fen Koleji Tuzla Kampüsü’nde gerçekleşen satranç turnuvası kıyasıya mücadeleye sahne oldu. Turnuva sonunda sporcular coşkulu bir törenle sertifikalarını alırken,dereceye giren öğrencilere kupa ve madalyaları takdim edildi. Turnuvaya katılan tüm sporcuları tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

Fen Koleji Kitap Kurdu Fuarı

Bu yıl 5.sini düzenlediğimiz ‘’Bir Gün Değil Her Gün Okuyorum.’’ konulu Fen Kitap Kurdu Fuarı 11-14 Aralık tarihlerinde yoğun katılımla gerçekleştirildi. 5. Fen Kitap Kurdu Fuarı’nda öğrencilerimiz; tarihten kişisel gelişime, romandan ansiklopediye kadar farklı türlerde binlerce kitabı bir arada görme ve inceleme fırsatı yakaladı. ‘’Okur-Yazar Buluşmaları’’yla da okudukları kitapların yazarları ile bir araya gelen öğrencilerimiz kitaplar ile dolu dolu bir hafta geçirdiler.

8. Sınıflar Moral Yemeği

LGS öncesi 8.Sınıf öğrencilerimiz öğretmenleriyle birlikte moral yemeğinde buluştu. Moral yemeğine okul yöneticileri ile birlikte Fen Koleji Genel Müdür Yardımcısı Sayın Kamil Okuroğlu’da katıldı. Öğrencilere çok güvendiklerini ifade eden Sayın Okuroğlu, "Sizler bizlerin hem bugünü hem de yarınısınız. Sizler yarın bu memleketin yöneticileri ve geleceği olacaksınız. Yapılacak sınavda başarılar diliyorum." dedi.

Okur-Yazar Buluşmaları / Murat Aksoy

Bu yıl 5.sini gerçekleştirdiğimiz ‘’Okur-Yazar Buluşmaları’’ kapsamında bugünkü konuğumuz Murat AKSOY’du. Kitaplar hakkında yapılan keyifli söyleşinin ardından yazarımız öğrencilerimizin kitaplarını imzaladı.

Madam Tussauds Balmumu Heykel Müzesi

Dünyanın en ünlü Balmumu Heykel Müzesi olan Madame Tussauds, geçmişten günümüze birçok ünlünün arasında eşsiz, duygu yüklü bir yolculuk deneyimlememizi sağlıyor. Öğrencilerimiz, bu müzeyi ziyaret ederek tarihi ve kültürel kahramanlarla ve geçmişten bugüne sanat, spor ve siyaset dünyasının en ünlü isimleriyle yakından temas kurma şansını yakaladılar.

Sait Gürsoy Fen Koleji Öğrencileri ile Buluştu

Sabah gazetesi eğitim yazarı , CNN Türk haber kanalında yayınlanan ‘Başarıya Doğru’ programının yapımcısı ve sunucusu sayın Sait GÜRSOY Fen Koleji Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleriyle buluştu. Üniversiteye giriş konusunda Türkiye’nin önde gelen isimlerinden olan Sayın Sait GÖRSOY ile sınav sisteminin detaylarını, akademik yolculuğu ve kariyer sürecini konuştuk. Öğrencilerimizle deneyimlerini sıcak bir sohbetle paylaşan ,Sayın Sait GÜRSOY ’a çok teşekkür ediyoruz.

Mevlana Haftası Etkinliği

“Ya göründüğün gibi ol , ya da olduğun gibi görün.” Hz. Mevlana’nın hoşgörülü , barış dolu ,aşk kokan hayatını anmadır Şeb-i Arus . Ölümünü düğün gecesi olarak nitelendiren Hz. Mevlana’nın sonsuz sevgiliye ( Allah’a ) kavuşmasının 745. Yıldönümünü saygıyla andık.

"Bu haberin fotoğrafları Fotoğraf Kulübü öğrencilerimizden Yunus Uzun tarafından çekilmiştir."

Nazlı Deniz Güler

Çocuk kitabı yazarlarından Nazlı Deniz Güler 3. Sınıf öğrencilerimiz ile buluştu. Öğrencilerimizin sorularına cevap verip keyifli bir sohbet gerçekleştirirken geleceğin yazarlarına da tavsiyelerde bulundu. Sayın Nazlı Deniz GÜLER’e eğlenceli ve bilgilendirici hoş sohbeti için teşekkür ederiz.

KidZania İstanbul Gezisi

KidZania İstanbul’da çocuklarımız hayatı deneyimlerken, kariyer planlamaları için kendilerine uygun meslekleri tanıma veya uygulama şansı elde ettiler. Sosyal gereksinimlerle tanışıp, takım çalışmasını uygulama alanı buldular.

I'm on the Way to Pre-School / Okul Öncesi Yolundayım

I'm on the way to pre-school / Okul öncesi yolundayım etkinliği, Fen Evora ve Fen Anaokulu velilerimizin katılımıyla birlikte Kampüs binamızda kahvaltı yaparak başladı. Ardından Okul Öncesi binasında düzenlenen jimnastik, eğlenceli deney, satranç, görsel sanatlar, robotik, ingilizce atölyelerine katılarak hafta sonu aile - çocuk etkinliği tamamlandı.

Beykoz Cam Ocağı

Fen Koleji 2. sınıf öğrencileri olarak planladığımız "Beykoz Cam Ocağı" gezimizi gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz, kendi tabaklarını tasarladılar, camın üretimden tüketime kadar aşamalarını izlediler ve kullanıldığı yerleri öğrendiler.

Bizim Gözümüzden Deyimler ve Atasözleri

5. Ve 6. Sınıf öğrencilerimiz, “ Bizim Gözümüzden Deyimler ve Atasözleri” diyerek atasözleri ve deyimleri üç boyutlu materyaller halinde hazırlayıp soyut kavramların hem eğlenerek hem de öğrenerek zihinlerinde daha kalıcı olmasını sağladılar. Amacımız; kültürümüzün ve dilimizin temel yapı taşlarından olan dilimize zenginlik katan atasözleri ve deyimlerimizin kalıcı bir şekilde öğrenilmesini sağlamaktır.

Hayatı paylaşmak için engel yok… Herhangi bir Aralık’ta değil her zaman yanınızdayız.

Fen Koleji öğrenci, öğretmen ve velileri Dünya Engelliler Günü kapsamında yine farkındalık yaratmayı başardı. İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencilerinin destek verdiği sosyal proje , görme engelliler tiyatro topluluğu ve tekerlekli sandalye basketbol takımına bağış yapılarak amacına ulaştı. ‘’Tuzla Sanat Görme Engelliler Topluluğu’’nun tiyatro gösterisiyle başlayan etkinlik , ’’1907 Fenerbahçe Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’’ ile ‘’Fen Koleji Basketbol Takımı’’ müsabakasıyla güne damgasını vurdu. İlkokul, Ortaokul ve Lise kademesindeki yönetici, öğretmen, öğrenci, veli ve okul aile birliğine engellilere yaptıkları desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

Happy Days Theatre

İngilizce zümresinin gerçekleştirmiş olduğu 'Happy Days Theatre' İngilizce tiyatro grubu okulumuza gelmiş olup, hem öğrencilerimizin keyifli ve renkli dakikalar geçirmelerini sağlamış hem de canlı bir performansta İngilizcenin nasıl kullanıldığını diyalog eşliğinde görmelerine destek olmuşlardır.

Fen Koleji'nden İstanbul Şampiyonluğu'

Okulumuz, Ted Rönesans Kolejine düzenlenen Destination Imagination Instant Challenge yarışmasında 2 farklı kategoride 1.lik elde etmiştir. Öğrencilerimiz Cansu Dila Demirel, Yusuf Merthan Kurt, Emirhan Arpacık, Nilay Varlıbaş, Yiğit Mert Düzgün, Ensar Özdağ, Can Çetinkaya, Erencan Yerlikaya, Arda Taşgit ve öğretmenimiz Gökçe Ceren Sakarya'yı kutluyoruz.

Beşiktaş Dolmabahçe Sarayı Gezisi

Fen Koleji 2. sınıf öğrencileri olarak planladığımız "Beşiktaş Dolmabahçe Sarayı" gezimizi gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz, Atatürk'ün bir dönem yaşadığı, çalıştığı, toplantılara katıldığı ve hayata gözlerini yumduğu odayı korunan son hâli ile görmüş oldular.

Fen Koleji Futbol Turnuvası

Fen Koleji Anadolu Lisesi sınıflar arası Futbol turnuvası şampiyonu 12 A Sınıfı oldu . Öğretmenler Günü Turnuvası olarak düzenlenen bu etkinlikte son maçı okulumuz öğretmenleriyle yapan şampiyon takım , maç sonunda tüm öğretmenlerine çiçeklerle teşekkür etti. Tüm öğrencilerimize , desteklerinden dolayı tüm öğretmenlerimize ve bu turnuvayı düzenleyen Beden Eğitimi Öğretmenimiz Mesut KAYMAZ’a teşekkür ederiz.

Kocaeli Bilim Müzesi Gezisi

Tuzla Özel Fen Koleji olarak yaptığımız Kocaeli Bilim Merkezi gezisini 6. Sınıflarımızla gerçekleştirdik. Tarihi Seka Kağıt Fabrikası içerisinde restore edilerek kurulan Bilim Merkezi’nde çocuklar, dokunulması yasak objelerden oluşan klasik müze kavramının aksine deneysel ve uygulamalı etkinlikler içeren, denemeye ve keşfetmeye teşvik eden ortamlarla karşı karşıya kaldılar.

Fen İlkokulu Anıtkabir Ziyareti

Özel Fen İlkokulu öğretmen, öğrenci ve velileri Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 80. yılında ona şükran ve minnetlerini sunmak için Anıtkabirdeydi.

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.” Mustafa Kemal Atatürk

Sunshine Bookroom Semineri

Okulumuz Sunshine bookroom adlı heyecan verici yeni bir dijital okuryazarlık programına abone oldu! Sunshine Bookroom, 25 yıldır düzenli olarak basılan ve dünyaca bilinen hikayelerin dijital versiyonudur. Sunshine Bookroom okuma – yazma becerisi için önemli olan anlama, akıcılık ve yazma kazanımlarına odaklanmaktadır. Öğrenciler; keşfedeceği, geliştireceği, üretebileceği ve yeni beceriler kazanacağı dijital eğitim ortamında dil öğrenmede daha fazla pozitif yaklaşım geliştirecek.

19 Kasım 2018 Pazartesi günü Dünya Education Proje Müdürü sayın Bilgen GÜLTEKİN tarafından okulumuzda ‘How to Use Sunshine Bookroom’ adlı eğitim semineri yapıldı. Öğrencilerimiz, üyelik hesabı ile öğretmenleri tarafından atanan dijital hikaye kitaplarına ve interaktif alıştırmalara ulaşabilecek ve evde bir bilgisayar veya tablet kullanarak Sunshine Bookroom hesabına giriş yapabilecek. Eğer isterlerse App store ya da Google Play uygulamalarını açarak Sunshine Bookroom adresine ulaşabilecekler.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

20 Kasım Dünya Çocuk Hakların günü öğrencilerimizin hazırladığı pankartlar ve sloganlarla tüm okulda çoşku ile kutlandı.
Çocukların yaşamaya, eğitime, sağlıklı olmaya, seslerinin duyulmasına, kendilerine adilce davranılmasına hakları var!

Her şeyden öte çocukların çocuk olmaya hakkı var!

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Semineri

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK) Oli Projesi, Fen Koleji’nde 9-11 yaş arası öğrencilerimize spor kültürü aşıladı. TMOK’un 21 Kasım tarihinde düzenlendiği sunumlarda öğrencilerimiz insan vücudu, spor, sağlık, Olimpiyat Oyunları ve felsefesi, spor kültürü ve ahlakı, Fair Play, sağlıklı beslenme, çevre duyarlılığı gibi konularda eğlenirken bilgi edindiler. Maskot Oli ve sunucusunun enerjisi,çocuklara izletilen çeşitli videolar, çizgi filmler, küçük yarışmalar ve renkli görseller, öğrenciler tarafından büyük bir heyecan, ilgi ve beğeniyle karşılandı.

İstanbul Üniversitesi Gözlemevi Gezisi

Tuzla Özel Fen Koleji Ortaokulu olarak yaptığımız İstanbul Üniversitesi Gözlemevi gezisini 5. Sınıfların Fen Bilimleri dersi kazanımları doğrultusunda gerçekleştirdik. Üniversitenin Beyazıt Merkez Kampüsü’nde, Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünde gerçekleştirmiş olduğumuz bu gezide E.C.A Planetaryumu Gösterisi’nde gökyüzüne bir keşif yolculuğu yapmış; Tarihi Kubbe Gezisi’nde tarihi teleskop ve Güneş gözlemleri hakkında bilgiler verilmiştir.

Fen Koleji Okul Öncesi Dünya Çocuk Kitapları Haftası Etkinliği

Her yıl Kasım ayının ikinci haftasında kutlanan Dünya Çocuk Kitapları Haftasında öğrencilerimiz biriktirmiş oldukları paralarla kitap alışverişlerini tamamladılar.

TÜYAP Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Gezisi

Okulumuz Türkçe zümresi okurunu yazarıyla, yayıncısıyla buluşturan “TÜYAP Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı” gezisini düzenledi.

Geziye 7 ve 8. sınıf öğrenciler katıldı. Öğrencilerimiz bu gezide ulusal ve uluslararası edebiyatları keşfetme olanağı buldu; değişik stantlardaki değişik yayınevlerinin çıkardığı binlerce kitabı bir arada görebilmenin heyecan ve mutluluğunu yaşadı.

Öğrencilerimizin yazarlarla tanışması, sohbet etmesi ve eserlerini okumayı sevdikleri yazarlara kitaplarını imzalatmalarını sağlamak, kitap okuma bilincini ve alışkanlığını geliştirmek ve kitap sevgisi oluşturmak amacıyla düzenlenen geziden öğrencilerimiz satın aldıkları kitaplarla döndüler.

Fen Koleji Okul Öncesi 10 Kasım Anma Töreni

Tuzla Fen Anaokulu olarak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 80.Yılında saygı ve özlemle anıyoruz.

10 Kasım, Atamızı Saygı ve Özlemle Anıyoruz

Tuzla Fen Koleji ailesi olarak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 80.Yılında saygı ve özlemle anıyoruz.

Fen Koleji Anıtkabir Ziyareti

Tuzla Fen Koleji ailesi olarak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 80.Yılında saygı ve özlemle anıyoruz.

Siyah Piyon Satranç Festivali Şampiyonu Anar Aliakbarov

Okulumuz satranç öğretmeni Anar Aliakbarov Beyaz Rusya'da yapılan ve 15 ülkeden 1032 sporcunun katılımıyla gerçekleşen , Uluslararası "Siyah piyon" satranç festivalinde birinci olmuştur. 12 ci dünya şampiyonu Anatoly Karpov da ödül törenine katılmıştır. Öğretmenimizi kutluyoruz.

Veli - Öğrenci Etkinliği

13 Ekim 2018 Cumartesi günü 3D, 03 Kasım 2018 Cumartesi günü 3A,3B ve 3E sınıfları veli ve öğrencilerine yönelik mendil kapmaca oyunu ve kahvaltı etkinliği gerçekleştirdik. Bu vesile ile hem öğrenci ve velilerimizin birbirleri ile iletişimi kuvvetlendirilmiş hem de geleneksel çocuk oyunlarının yeni nesillere aktarılması sağlanmış oldu.

Florya Atatürk Deniz Köşkü

3. sınıf öğrencilerimiz 06 Kasım 2018 Salı günü Florya Atatürk Deniz Köşkü’nü ziyaret ettiler. Mustafa Kemal Atatürk’ün siyasi ve bilimsel toplantılarını yaptığı ve birçok önemli konuğunu ağırladığı köşkte öğrencilerimiz yatak odaları, kütüphane, banyo ve kabul salonunu gezerek Atatürk’ün kullandığı eşyaları gördüler.

Lösemili Çocuklar Haftası

2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası olması nedeniyle lösemili çocuklar hakkında farkındalık yaratmak ve lösemiye dikkat çekmek için maske takma etkinliği düzenledik. Lösemi Çocuklar Haftasına farkındalık yaratmak için hadi sende 2-8 Kasım'da maskeni tak ve fotoğrafını @losev1998 etiketi ile paylaş" "Çocuklarımıza umut ol" "Hayatımız çocuklarımız"...

Türk Kızılayı Semineri

02 Kasım 2018 Cuma günü Türk Kızılayı'nın görevi ve ülkemiz için önemini öğrencilerimiz ile paylaşmak ve kan bağışının önemine dikkat çekmek adına gerçekleştiridiğimiz eğitim seminerinde tüm öğrencilerimiz kendilerine aktarılan bilgileri dikkatle dinlediler. Soruları ile akıllarına takılan konuların yanıtlarını alarak verimili bir gün geçirdiler.

Şişli Atatürk Evi Gezisi

1.sınıf öğrencilerimiz sınıf öğretmenleri rehberliğinde 01 Kasım 2018 Perşembe günü Şişli Atatürk Evi - Atatürk Müzesi’ ne gittiler. Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamı ile ilgili fotoğraflar, kiyafetler, inkılaplarla ilgili belgeler, kullandığı eşyalar, Milli Mücadele ile ilgili tabloların sergilendiği müzede öğrencilerimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü daha yakından tanıma ve anma şansı yakaladılar.

Cumhuriyet Kupası Satranç Turnuvası

İlkokul kademesinden 90 öğrencinin katılımıyla 22 Ekim 2018 tarihinde gerçekleşen turnuvamız çok gergin mücadelelere sahne oldu. Turnuva sonunda aşağıdaki öğrenciler dereceye girdiler.

1. Mehmet Kaan Ayakci

2. Demir Yapici

3. Alp Tuna Sisli

4. Egehan Alkis

5. Mustafa Eren Kalyoncuoglu

6. Kivanc Tasci

7. Bogachan Yilmaz

8. Baris Burhan Gundemir

9. Doruk Soylu

10. Suden Gul

Halloween Party Lise

Fen Koleji Anadolu Lisesinde verilen yabancı dil eğitiminin yanı sıra öğretilen dile ait kültürün de tanıtılması düşüncesinden yola çıkılarak Yabancı Diller Bölümü tarafından hazırlanan Halloween Etkinliği okulumuzda 31 Ekim Çarşamba günü kutlandı. Hallowen’ın tarihi ve çeşitli ülkelerdeki kutlanış biçimleriyle ilgili İngilizce sunumlar yapan öğrencilerimiz en sevdikleri şarkılarla dans ettiler.

Halloween Party

Okulumuzda İngilizce zümresi tarafından öğrencilerimizin farklı kültürleri tanıtması adına Halloween etkinliği yapıldı. Öğrencilerimiz birbirinden renkli kostümlerle katıldıkları etkinlikte hem çok eğlendiler hem de İngilizce dersinde öğrendikleri farklı kültürdeki sosyal etkinlikleri öğrendiler.

Fen Anaokulları Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

Cumhuriyet Özgürlüktür.’’ sözünden yola çıkılarak kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin 95. Yıl dönümünü coşkuyla kutladık. Cumhuriyet Balomuzda koca yürekli minikler ,birbirinden muhteşem gösterileriyle Cumhuriyetin ilelebet var olacağını bizlere gösterdiler. Özel Fen Anaokulları olarak Cumhuriyet Bayramınızı en içten dileklerimizle kutlarız.

Fen Koleji Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

Cumhuriyet Özgürlüktür.’’ sözünden yola çıkılarak kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin 95. Yıl dönümünü coşkuyla kutladık. Konferans salonumuzda başlayan kutlamalarımızı bando takımı gösterisi , kortej yürüyüşü ve Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni ile tamamladık. Tuzla’da bu coşkuya eşlik eden velilerimize sonsuz şükranlarımızı sunarız. Bizler var olduğumuz sürece ‘’Cumhuriyet ilelebet yaşayacaktır.’

Arkeoloji Müzesi Gezisi

STEM yaklaşımı kapsamında sosyal bilgiler zümresiyle ortak ayarlanan arkeoloji müzesi gezisinde 5.sınıf öğrencileri , STEM gruplarıyla kendileri için hazırlanmış olan görev kartlarını doldurmaya çalıştılar. Müzedeki eserleri gamification ile öğrenen çocuklarımız sosyal bilgiler dersinde kazandırılmak istenen hedeflerine ulaştılar.

Dünya Mol Günü

Fen Koleji Anadolu Lisesinde, Fen Bölümü tarafından “Dünya Mol Günü” etkinliği düzenlendi. Kimya öğretmeni Yağız KARA ‘nın organizatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte 12.Sınıf Öğrencimiz İpek MOLDUR ‘ Mol nedir ? ‘adlı ders anlatımıyla 10.ve 11.Sınıf öğrencilerimizi bilgilendirdi. Avagadro sayısı ile ilgili bilgiler içeren afişler hazırlanarak koridorda sergilendi. Öğrencilerimizin hazırladığı eğlenceli deneyler dışında, etkinlik boyunca Mol ile ilgili eğitici şarkılar çalındı.

Arkeolog Hazal Özmen

Okulumuzda STEM yaklaşımı kapsamında 5.sınıf öğrencilerine mesleklerde farkındalık yaratmak ve günlük hayatta farklı disiplinlerin ilişkisini öğrencilere farkettirmek kapsamında arkeolog Hazel Özmeni ağırladık.

Öğrenci Birliği Başkanlık Seçimi

Özel Fen İlkokulunda, demokrasi kültürü temel alınarak "Öğrenci Birliği Başkanlığı" seçimleri yapıldı. Öğrencilerimizin demokratik haklarından biri olan oy verme ve kendilerini temsil edecek üyeleri seçme becerilerini geliştirmek ve desteklemek açısından önemli olan başkanlık seçimleri tüm okulumuzda büyük heyecan yarattı. Seçimler sonucunda en çok oyu alan 4B sınıfından Irmak Can Okul Başkanı, 3E sınıfından Lara Şenol Başkan Yardımcısı seçildi.

Okul Aile Birliği Olağan Genel Kurul Toplantısı

ÖZEL FEN KOLEJİ Okul Aile Birliğinin Olağan Genel Kurul toplantısı 11 Ekim 2018 Perşembe günü saat 17.30’da okulumuzun konferans salonunda yapıldı. Kampus Müdürünün açılış konuşması ile başlayan kurul, Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulunun Faaliyet Raporunun okunması, görüşülmesi ve ibra edilmesi ile devam etti. Ardından Yeni dönemin adayları tanıtıldı ve seçime geçildi. Seçim sonuçlarına göre yönetim ve denetleme kurulları şöyle oluşmuştur;


YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELER

GAYE HOLAT - 54 OY

ERTAN ERGENE - 51 OY

SİNEM YAŞAR - 59 OY

SERDAR GÖK - 56 OY

FATOŞ AKBALIK - 70 OY


YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELER

N.YELİZ TOKSÖZ - 50 OY

NURGÜL SÜRÜCÜ - 43 OY

MELEK KÖSE - 42 OY

HALE GÖÇER - 41 OY

SULTAN BAYSAL - 38 OY


DENETLEME KURULU ASİL ÜYELER

CÜNEYT KIR

KÜBRA KARUÇ

DENİZ YILDIZ


DENETLEME KURULU YEDEK ÜYELER

PERİHAN YAPICI

MEHMET YETER

MERVE GÜLSUYU

Fen Koleji Anadolu Lisesi Başkanlık Seçimi

Fen Koleji Anadolu Lisesinde 19/10/2018 Tarihinde Lise Meclis Başkanı seçimleri yapıldı. “Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi” çerçevesinde gerçekleştirilen seçimlerde , kurulan seçim kurulu ve Sandık Kurulu ile yürüttüğümüz seçim süreci “Gizli Oy , Açık Sayım” ilkesi uygulanarak yapıldı. Bu sayede öğrencilerimiz , bir seçimin öncesinde ve seçim sürecindeki aşamaları uygulamalı olarak gerçekleştirerek demokrasi bilincini pekiştirdi. Yapılan seçimde 9-B Sınıfından Ozan Kerem KÜPELİ oy çokluğuyla Okul Meclis Başkanı seçildi.

Yazarlar Sokağı

Okulumuzda Türkçe zümresinin düzenlediği Yazarlar ve Şairler Sokağı etkinliğini gerçekleştirdik.

Bir hazan rüzgarıyla dalından kopmuş yapraklar gibi aramızdan ayrılan, eserleriyle baharda tomurcuklanıp insanlığa ışık tutan yazar ve şairlerin anısına kendi mısralarından ve satırlarından kesitlerle bir sokak hazırlandı. Okul Koridoruna Yazarlar ve Şairler Sokağı oluşturularak öğrencilerde ana dilini geliştirmek, edebi zevk uyandırmak, Türkçede iz bırakan şair ve yazarların eser ve hayatlarının öğrenilmesi ve Türkçe öğrenmeyi zevkli hale getirilmesi amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Etkinlikle öğrencilerde edebiyata ve edebiyatçılara farkındalık oluşturulması sağlanmıştır.

1. Sınıflar Oryantasyon

Minik kolejliler kampüs müdürünü ve diğer okul çalışanlarını ziyaret ettiler. Okul çalışanlarını ve müdürlerini daha yakından tanıyarak çalışmaları hakkında bilgi sahibi oldular. Okulda bulundukları zamanlarda hangi durumda kimlere başvuracaklarını öğrendiler.

Tepeören Hayvan Barınağı Gezisi

Öğrencilerimizi, kampüs içinde hayvan sevgisini aşılamak kampüs dışında da bu bilinci yaygınlaştırmak amacıyla Tuzla Tepeören Hayvan Barınağına götürdük. Böylelikle terk edilmiş, kötü muameleye uğramış sokak hayvanlarının barınaktaki yaşantısına şahit oldular ve onları yanlarında götürdükleri mamalar ile beslediler.

CodeWeek Organizasyonu Başladı

CodeWeek etkinliklerimiz başlamıştır.

STEM Çalışmaları Başladı

Disiplinlerarası işbirliğini esas alan STEM yaklaşımı okulumuz 5. ve 7. sınıflarda STEM Koordinatörümüz Gökçe Ceren SAKARYA ve ilgili ders öğretmenlerimiz tarafından etkin bir şekilde uygulanmaktadır. 7. sınıflarda "Gök Cisimleri" ve "Rasyonel Sayılar" , 5.Sınıflarda "Mezopotamya" ve "Doğal Sayılar" konuları ile bağlantılı olacak şekilde çalışmalara başlandı. Öğrencilerin keyifle katıldığı bu süreç ilerleyen haftalarda da devam edecektir.

Bursa Minik Adımlar Koşusu Bronz Madalya

Ortaokul 6. Sınıf öğrencimiz Hasan SARAÇ bu yıl 5.si düzenlenen ‘’Bursa Minik Adımlar Yol Koşusu’’nda, 10 yaş kategorisinde 3. Olarak bronz madalya kazanmıştır. Öğrencimizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

İstanbul'un Kurtuluşu

Yedi tepeli şehrin gorkemli tarihini hatırlamak; her sairin, tarihcinin satırlarında yer bulmuş İstanbul’un kurtuluş mucadelesini öğrencilerimizle bir daha yaşamak için 6 Ekim’de bir araya geldik. Bu kutlu gunde ogrenci ve ogretmenlerimiz bizlere konuşmaları ve şiirleriyle eşlik ettiler.

KASEV Huzur Evi Ziyareti

05 Ekim 2018 Cuma günü 4. Sınıf öğrencilerimiz öğretmenleri ile birlikte Kadıköy Sağlık Eğitim Vakfı (KASEV) Huzurevi’ni ziyaret ettiler.


Hayatları boyunca çocuklarına, torunlarına, yaşadıkları topluma ve ülkesine katkı sağlamış yaşlılarımızı, bedensel ve ruhsal olarak işlevselliklerinin geçmiş yıllara göre azaldığı günlerde yalnız bırakmamak öğrencilerimiz için çok değerli bir kazanım oldu ayrıca öğretmen ve öğrencilerimizin hazırladığı müzik dinletisi ile huzurevi sakinleri keyifli dakikalar geçirdiler.

Acil Durum Tatbikatı

Okulumuzda 3 Ekim ,Çarşamba günü acil durum- yangın tatbikatı yapıldı. Sınıf öğretmenleri, tahliyenin öncesinde öğretmen ve öğrencilere doğal afet gibi durumlar öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda teorik ve uygulamalı eğitim verdi. Okul Güvenlik Komitesi ve İş Güvenliği Uzmanlarımızın kontrolündeki tatbikatta, öğretmen ve öğrencilerin olası yangın ve doğal afetlere karşı hazırlıklı olunabilmesi amacıyla ilk etapta alarm verilerek, bina tahliye edildi.


Okul Güvenlik Komitesi Başkanı ve Kampüs Genel Müdürü Kamil OKUROĞLU, tatbikatın çok başarılı olduğunu ifade ederek, "Öğrenci ve öğretmenlerimizi bilinçlendirmek için bu tür tatbikatlar önemli. Bu tür olaylarda can kaybı ve yaralanma olmaması için zaman çok değerli. Biz de tüm binaların 5 dakika gibi kısa sürede çok düzenli bir şekilde tahliye edilmesini sağladık. Öğrencilerimizin gösterdiği hassasiyet ve ciddiyet bizleri çok sevindirdi." dedi.

CodeWeek Organizasyonu

Gelişen ve değişen dünyada aktif rol oynamaları için çocuklarımızın teknolojik okuryazarlığını arttırmayı hedeflemekteyiz.


Bu bağlamda yapılacak olan CodeWeek organizasyonu kapsamındaki etkinliklerimiz aşağıda bulunmaktadır.


- Arttırılmış gerçeklik

- Blok tabanlı kodlama

- 3 boyutlu tasarım

- Vex Robotik kitleriyle robot yapma ve programlama

- 3 boyutlu yazıcı kullanarak nesne basımı

- Makey Makey kullanarak eğlenceli etkinlikler


Yapılacak olan bu etkinliğimizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.


15.10.2018 saat 09.00 da Fen Koleji Etkinlik Alanında başlayacak etkinlğimiz, 18.10.2018 saat 16.00'a kadar devam edecektir.

Okul Aile Birliği

Fen Koleji Okul Aile Birliğinin Olağan Genel Kurul toplantısı 11 Ekim 2018 Perşembe günü saat 17.30’da okulumuzun konferans salonunda yapılacaktır.

Sevimli Dostlar Okulda

04 EKİM DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ


Yaşadığımız dünyaya ve çevremizdeki canlılara değer verdiğimizi göstermenin en iyi yolu sevgidir. Doğayı, insanları ve hayvanları severek onlarla bir arada yaşamak hayatın en önemli kuralıdır. 04 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Gününde “Sevimli Dostlar Okulda” etkinliği ile hayatı paylaştığımız minik dostlarımızı okulda ağırladık. Öğrencilerimizin göstermiş olduğu ilgiye kayıtsız kalmayan dostlarımız onlarla doyasıya oyunlar oynadılar.


04 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü sadece gözümüzün gördüğü hayvanları değil, yeryüzünde var olan tüm hayvanların da yaşam hakkına sahip olduklarını hatırlamamız açısından çok önemlidir. Bu önemli günde öğrencilerimiz bir çok kazanım elde ederek çok keyifli vakit geçirdiler.

Fen Koleji Ailesi İlkokul ve Ortaokul Veli Toplantısında Buluştu

Fen Koleji ilkokul ve ortaokul öğrencilerine dönük veli bilgilendirme toplantıları yapıldı. İlkokul ve ortaokul velilerimiz için gerçekleştirdiğimiz toplantılarda bütün birimler kendilerini tanıtarak ders planlaması, hafta sonu kursları, FEN cumartesi, ADS, akademik işleyiş, kullanılacak kaynaklar, spor-kültür-sanat etkinlikleri ve yıl içerisinde gerçekleştirilecek faaliyetler hakkında velilerimize bilgi verdi. Her bir öğrencinin farklı olduğu ve farklı öğrendiği bilinciyle hareket eden eğitim kadromuz, yaptığı ve yapacağı çalışmalarla, Fen Koleji’nde, uluslararası standartlarda güçlendirilmiş eğitim modelleri ile öğrencilerimizin bilgiye nasıl ulaşacaklarına rehberlik edip onları, her türlü gelişime ve yeniliklere açık, sorgulayan, bilgiyi işleyen ve hayata geçiren birer dünya vatandaşı olarak yetiştirmek öncelikli hedefimiz olduğunu gösterdiler.

86. Dil Bayramı Etkinlikleri

86. Dil Bayramı Fen Kolejinde büyük bir coşkuyla kutlandı.
Türkçe Öğretmeni Zekeriya Yapıntı programda günün önemini anlatan sunum yaptı ve öğrencilerimiz piyano eşliğinde Behçet Kemal Çağlar’ın çevirisini Yusuf Has Hacip’in Kutatgu Bilig adlı eserinden yaptığı “Dildendir Mutluluk” şiirini okudu.


1932’de Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde toplanan ilk Türk Dil Kurultayının açılış günü olan 26 Eylül günü Türk Dil Bayramı olarak kabul edilmektedir.


Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nde dil ve tarih, Atatürk’ün en çok önem verdiği olgulardı.

Önce 1931’de Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti kuruldu. Uluslaşmanın en önemli temellerinden bir diğeri de dildi. Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli kültür kurumlarından biri olan Türk Dil Kurumu 86 yıl önce, 12 Temmuz 1932’de kurulmuştu. Cemiyetin kuruluşuyla birlikte başlayan çalışmalar sürerken, Türk Dil Kurultayının hazırlıkları da başlamıştır. Bu coşku ve heyecan içerisinde Türk Dil Kurultayı toplanır. Kurultaya çok sayıda bilim adamı, gazeteci, yazar, devlet adamı ve sanatçı katılır. Atatürk, Kurultayı baştan sona kadar izlemiştir.


Türkçenin gelişmesi, özleşmesi, zenginleşmesi yolunda Türk Dil Kurultaylarının çok önemli yeri vardır.


İstanbul’da Dolmabahçe Sarayında toplanan Birinci Türk Dil Kurultayının açılış günü olan 26 Eylül tarihi Dil Bayramı olarak kutlanmaktadır.


TDK’nin kuruluş amacı: "Türk dilinin öz güzelliğini ve zenginliğini meydana çıkarmak, onu yeryüzü dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmektir"

Kulüp Dersleri Tanıtım ve Seçimleri

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı öğrenci kulüpleri kapsamında, öğrencilerimizin kültür,sanat,spor ve bilim alanlarında ilgi ve yeteneklerini geliştirecek öğrenci kulüplerinin tanıtımı, öğretmenlerimizin keyifli sunumlarıyla gerçekleştirildi.

Cambridge Üniversitesi Sertifika Töreni (Ortaokul)

Cambridge Üniversitesi’nin tüm dünyada uyguladığı ESOL (English for Speakers Other Languages) sınavlarına 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında katılan 50 öğrencimizin kazandığı başarı, Fen Koleji Yabancı Diller Bölümü hedefleri doğrultusunda sonuçlandı. Movers, Flyers, KET ve PET seviyelerinde Cambridge ESOL sınavlarına katılarak Türkiye ortalamasının üzerinde başarı gösteren Ortaokul öğrencilerimiz, 19 Eylül 2018 tarihinde düzenlenen törenle sertifikalarını aldılar. Öğrencilerimizi kutluyor. Başarılarının devamını diliyoruz.

Cambridge Üniversitesi Sertifika Töreni (İlkokul)

Cambridge Üniversitesi’nin tüm dünyada uyguladığı ESOL (English for Speakers Other Languages) sınavlarına 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında katılan 55 öğrencimizin kazandığı başarı, Fen Koleji Yabancı Diller Bölümü hedefleri doğrultusunda sonuçlandı. Starters ve Movers seviyelerinde Cambridge ESOL sınavlarına katılarak Türkiye ortalamasının üzerinde başarı gösteren İlkokul öğrencilerimiz, 19 Eylül 2018 tarihinde düzenlenen törenle sertifikalarını aldılar. Öğrencilerimizi kutluyor. Başarılarının devamını diliyoruz.

2018-2019 Eğitim-Öğretim Açılış Töreni

Uzun soluklu yeni bir ders yılında , Genel Müdürümüz Kamil Okuroğlu aynı heyecan ve gururla dileklerini dile getirirken , birinci sınıflarımızın geçiş törenini bayraklar ve alkışlar eşliğinde izledik. Bu kutlu günde “Andımız”ı okuyan miniklerimizle beraber Özel Tuzla Fen Anadolu Lisesi de bizlerleydi. Öğrencilerimizin enfes konseriyle programımız sona erdi.

Teşvik Başvuruları

2018-2019 Eğitim - Öğretim Yılı Teşvik (Eğitim-Öğretim Desteği) başvuruları başlamıştır. Başvuru Kılavuzu ve Gerekli Belgelere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Yenilendik !

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için daha işlevsel ve aradığınız bilgiye en hızlı ve kolay biçimde ulaşabileceğiniz güncel trendlere uygun bir web sitesi hazırladık. Yeniden tasarlanan sitemiz sayesinde Fen Koleji hakkında her zaman en güncel bilgiye ulaşabileceksiniz.

Dünya İle Yarışıyoruz...

21-27 Mayıs 2017 tarihleri arasında Hindistan/Yeni Delhi’ de yapılan “SIXTH AMITY INTERNATIONAL MATH OLIMPIAD” da (Uluslararası 6. Matematik Olimpiyatları) aşağıda isimleri yazılı öğrencilerimiz “3 Altın, 2 Gümüş Madalya” kazanarak bizleri gururlandırmışlardır. Öğrencilerimizi, emeği geçen öğretmenlerimizi ve destekleri için velilerimizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Altın Madalya Kazanan Öğrencilerimiz
6A Zeynep Deniz ÜSTÜNER
6B Yiğit Yahya CANSIZ
6C Elif Tuana BAŞTAN
Gümüş Madalya Kazanan Öğrencilerimiz
6B Arda ARAR
7A Sena Didem ÖZ
Fen Koleji Yine Zirvede

2018 Liselere Giriş Sınavı sonuçlarına göre, %74 Başarı Oranı ile Fen Koleji yine zirvede.

Fotoğrafı Görüntüle
Tükeniyoruz Farkında Mısın?

22 Mart Dünya Su Günü etkinlikleri kapsamında okulumuz Fen Bilgisi Zümresi tarafından hazırlanan "Tükeniyorum Farkında Mısın?" adlı seminer gerçekleştirildi.

Dersonet Akademik Gelişim Takip Sistemi

Sayın Velilerimiz;
Öğrencinizin akademik gelişimini daha yakından takip edebileceğiniz Dersonet sistemine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
Dersonet Giriş Bilgileriniz, öğrencinize "kullanıcı adı" ve "şifre" bilgisi içeren bir bilgilendirme zarfı ile verilmiştir.

Siteye Git
Sınava Giren Çocuğum Var !

Sınava giren çocuğum var. (Sınava hazırlanan öğrencinin anne-babasına öneriler) 3 Mart 2018 Cumartesi günü Saat 12.00’de konferans salonumuzda yapılacak seminerimiz tüm velilerin katılımına açıktır.

PowerPoint(.pptx) Görüntüle